Nowe Przepisy

niedziela, 22 maja 2016

Przepis na Bułki Orkiszowe


Witam serdecznie
Tym razem zaproponuję przepis na wypiek domowych bułek orkiszowych. Ciasto jest proste w przygotowaniu, ja wyrabiam ciasto ręcznie ale możemy użyć do wyrobienia ciasta maszyny (robota). Bułki orkiszowe po upieczeniu są bardzo smaczne, puszyste (dokładnie widać to na końcu filmiku) i bardziej treściwe niż bułki ze sklepu bo nie są tak nadmuchane. Polecam wypróbować przepis i spróbować upiec takie bułeczki w domu.

Do przygotowania ciasta na bułki orkiszowe będziemy potrzebować:

500 g mąki orkiszowej pełno ziarnistej (użyłam mąki Melvit)
100 g mąki pszennej (typ 450, 500 lub 550)
400 ml letniego mleka
3 łyżki oleju
40 g drożdży świeżych
1,5 łyżeczki soli (około 15 g)
1,5 łyżeczki cukru (około 10 g)

dodatkowo bułki możemy posypać
siemieniem lnianym lub sezamem


Link do filmu z przygotowania: Bułki orkiszowe



Przygotowanie:
Najpierw przygotuję rozczyn:
Do miski rozkruszam drożdże , dodaję cukier ( przyśpieszy fermentację ) około 50 ml letniego mleka , jedną dużą łyżkę mąki orkiszowej.
Składniki w misce mieszam łyżką, miskę nakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na około 15 minut , rozczyn powinien stać się puszysty jak pianka.

Jeżeli w kuchni jest chłodno to miskę możemy wstawić do lekko nagrzanego piekarnika do około 30 stopni (wyłączyć grzanie ) i pozostawić rozczyn do wyrośnięcia.



Po 15 minutach :
Do gotowego rozczynu dodaję pozostałe składniki na ciasto: mąkę orkiszową, mąkę pszenną, mleko, olej, sól i mieszam łyżką, tak żeby składniki wstępnie się połączyły.
Następnie ciasto wykładam na blat lekko podsypany mąką (blat podsypuję mąką pszenną) i wyrabiam dłońmi przez około 4 minuty tak aby ciasto stało się gładkie, lśniące i nie kleiło się do dłoni. Jeżeli ciasto jest zbyt luźnie i jest ciężko je wyrabiać to podsypujemy blat większą ilością mąki i nadal wyrabiamy. Ciasta podczas wyrabiania nie naciskam zbyt mocno.

Wyrobione ciasto przekładam do miski lekko oprószonej mąką, nakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, tak aby podwoiło swoją objętość – moje ciasto wyrastało około 50 minut.
Jeżeli w kuchni jest chłodno to miskę możemy wstawić do lekko nagrzanego piekarnika do około 30 stopni (wyłączyć grzanie ) i pozostawić ciasto do wyrośnięcia.

Końcowy etap przygotowania bułek orkiszowych :
Wyrośnięte ciasto wykładam na blat lekko podsypany mąką, rozciągam je dłońmi na prostokąt i formuję wałek.
Następnie wałek dzielę na 9 w miarę równych części, możemy ciasto podzielić na więcej części to zależy tylko od tego jakiej wielkości chcemy upiec bułki. Podzielone ciasto nakrywam ściereczką i pozostawiam na około 10 minut aby odpoczęło.

Po 10 minutach z każdego kawałka ciasta formuję bułkę, turlając kawałek ciasta na blacie (dokładnie to pokazałam na filmiku), uformowaną bułkę delikatnie spłaszczam od góry i układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Blachę nakrywam ściereczką i pozostawiam na około 15 minut aby bułki wyrosły.

Pieczenie bułek orkiszowych:
Przed pieczeniem bułki maluję zimną wodą i posypuję górę bułek siemieniem lnianym i sezamem.
Blachę wstawiam do nagrzanego piekarnika do 200 stopni na drugą od dołu półkę i piekę około 22 minut. Piekarnik mam ustawiony na grzanie góra dół nie używam termoobiegu.
Bułki po upieczeniu nakrywam ściereczką i odstawiam do wystudzenia.
Bułki orkiszowe są upieczone, można się częstować. Życzę udanego wypieku i smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa  






poniedziałek, 16 maja 2016

Focaccia z Rozmarynem i Pomidorami

focaccia tradycyjna z rozmarynem

Witam serdecznie
Tym razem pokażę jak upiec tradycyjną Focaccie w piekarniku, tak naprawdę Focaccia jest rodzajem zwykłego pieczywa wypiekanego we Włoszech z różnymi dodatkami takimi jak pomidory koktajlowe, rozmaryn, różnego rodzaju zioła, oliwki. Ja przygotowałam dużą Focaccie na całą blachę z piekarnika i na jednej połowie ułożyłam pomidorki koktajlowe i posypałam oregano a na drugiej połowie ułożyłam rozmaryn ale możemy użyć innych dodatków. Jeszcze tylko napisze że Focaccia jest bardzo smaczna, puszysta i idealnie nadaje się do podania jako przekąska, do sałatek lub zup jednym słowem idealnie zastępuje tradycyjne pieczywo.

Do przygotowania Focacci będziemy potrzebować:

1 kg mąki pszennej (typ 450, 500 lub 550)
600 ml letniej wody
60 g drożdży świeżych
70 ml oleju lub oliwy
2 łyżeczki cukru (około 12 g)
2 łyżeczki soli z lekką górką (około 20 g)

dodatki do focacci:
pomidorki koktajlowe
oregano
rozmaryn świeży lub suszony

olej lub oliwa do pomalowania focacci przed pieczeniem
dodatkowo około 50 g mąki do podsypania podczas wyrabiania


Link do filmu z przygotowania: Focaccia z rozmarynem



Przygotowanie:
Najpierw przygotuję rozczyn:
Do miski rozkruszam drożdże , dodaję cukier ( przyśpieszy fermentację ) około 50 ml letniej wody, jedną dużą łyżkę mąki.
Wszystko razem mieszam, miskę nakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na około 15 minut , rozczyn powinien stać się puszysty jak pianka .
Jeżeli w kuchni jest chłodno to miskę możemy wstawić do lekko nagrzanego piekarnika do około 30 stopni (wyłączyć grzanie ) i pozostawić rozczyn do wyrośnięcia .




Po 15 minutach :
Do gotowego rozczynu dodaję pozostałe składniki na ciasto: mąkę, wodę, olej, sól i mieszam łyżką w misce do wstępnego połączenia się składników.
Następnie ciasto wykładam na blat lekko podsypany mąką i wyrabiam dłońmi około 4 minut aż się stanie gładkie i nie będzie się kleiło do dłoni – ciasto jest dość luźne więc wyrabiam je delikatnie i obficie podsypuję blat mąką użyję do tego około 50 gramów mąki.
Wyrobione ciasto wkładam do miski lekko oprószonej mąką, nakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, tak aby podwoiło swoją objętość – moje ciasto wyrastało około 40 minut.
Jeżeli w kuchni jest chłodno to miskę możemy wstawić do lekko nagrzanego piekarnika do około 30 stopni (wyłączyć grzanie ) i pozostawić ciasto do wyrośnięcia.

Po około 40 minutach:
Gdy ciasto wyrasta blachę wykładam papierem do pieczenia i smaruję olejem. Umyte pomidorki przekrawam na pół.




Wyrośnięte ciasto wykładam na blat lekko podsypany mąką, delikatnie rozciągam i robię wałek na długość blachy do pieczenia. Następnie nakrywam ściereczką i pozostawiam na około 10 minut.
Po 10 minutach ciasto przekładam na blachę wyłożoną papierem i dłońmi rozciągam je na wielkość blachy.
Następnie na cieście robię palcami wgłębienia, blachę nakrywam ściereczką i pozostawiam do podrośnięcia na około 10 minut.




Przed pieczeniem focaccie maluję olejem lub oliwą, połowę ciasta posypuję oregano i układam pomidorki. Na drugiej połowie układam rozmaryn.


focaccia przed pieczeniem


Focaccie wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na środkową półkę i piekę około 25 minut na zloty kolor. Piekarnik mam ustawiony na grzanie góra dół bez używania termoobiegu.



Focaccia z rozmarynem i pomidorkami jest gotowa, można podawać. Życzę udanych wypieków i smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa  



wtorek, 10 maja 2016

Focaccia Czosnkowa z Patelni

przepis focaccia patelnia

Witam serdecznie
Propozycja na focaccie czosnkową z patelni, jest to dobra alternatywa dla osób które nie posiadają piekarnika a chciały by upiec „usmażyć” focaccie. Focaccia to rodzaj pieczywa pieczonego we Włoszech, można je podawać jako przekąskę, do sałatek lub zup jednym słowem idealnie zastępuje tradycyjne pieczywo.

Do przygotowania focacci czosnkowej będziemy potrzebować:

Użyłam patelni o średnicy 28 cm

500 g mąki pszennej (typ 450, 500 lub 550)
250 ml letniej wody
2 łyżeczki drożdży suchych (instant)
3 łyżki oleju lub oliwy (około 40 ml)
1 łyżeczka soli (10 g)
1 łyżeczka cukru (6 g)

2 duże ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
1 łyżeczka ziół prowansalskich

olej lub oliwa do smażenia


Link do filmu z przygotowania: Focaccia czosnkowa z patelni



Przygotowanie:
Do oleju lub oliwy dodaję zioła prowansalskie, przeciśnięty przez praskę czosnek i dokładnie mieszam.
Do miski w której przygotuję ciasto daję drożdże, cukier oraz wodę, mieszam łyżką i odstawiam na około 5 minut.
Po 5 minutach do miski dodaję pozostałe składniki na ciasto, sól, olej wymieszany z czosnkiem i ziołami, mąkę i wszystko razem mieszam łyżką.
Gdy składniki wstępnie się połączą ciasto wykładam na blat i wyrabiam dłońmi około 4 minut tak żeby stało się gładkie, lśniące i żeby nie kleiło się do dłoni.
Wyrobione ciasto wkładam do miski lekko oprószonej mąką, nakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce aby podwoiło swoją objętość- moje ciasto wyrastało około 60 minut.
Jeżeli w kuchni jest chłodno to miskę możemy wstawić do lekko nagrzanego piekarnika do około 30 stopni (wyłączyć grzanie ) i pozostawić ciasto do wyrośnięcia.


ciasto na focaccia


Po około 60 minutach:
Dłonie nawilżam olejem i wykładam wyrośnięte ciasto na blat i formuję wałek. Ciasto dzielę na dwie równe części (jeżeli do smażenia focacci użyjemy mniejszej patelni niż moja to ciasto dzielimy na więcej części ).
Z każdego kawałka ciasta formuję kulkę, następnie kulki ciasta nakrywam ściereczką i pozostawiam na około 10 minut aby odpoczęło.

Końcowe przygotowanie focacci:
Blat smaruję olejem, kładę kulkę ciasta i rozwałkowuję na wielkość patelni, aby łatwiej było mi je rozwałkować wałek smaruję olejem.
Po rozwałkowaniu na placku robię wgniecenia palcem, patelnię smaruję olejem i kładę placek.


focaccia koniec


Patelnię stawiam na gazie i smażę focaccie pod przykryciem na średnim palniku na nie wielkim płomieniu przez około 8 minut tak żeby spód się zrumienił (długość smażenia zależy od wielkości płomienia).




Następnie górę placka maluję olejem i przewracam na drugą stronę i również smażę pod przykryciem około 6 minut tak żeby spód się zrumienił – focaccia jest gotowa.





Focaccia czosnkowa jest gotowa, można podawać. Życzę smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa  


focaccia środek

 
Copyright © 2014 UwagaBabciaPieczeChleb.