Nowe Przepisy

czwartek, 6 lutego 2014

Chleb Farmerski na Drożdżach

Chleb Farmerski na Drożdżach
Witam Serdecznie
Propozycja na kolejny pyszny domowy chlebek tym razem niemiecki zwany farmerskim , wykonanie jest bardzo proste i nie wymagające dużo czasu .
Przepis na chleb pochodzi z książki J.Hamelman „Chleb” z małymi moimi modyfikacjami . Zachęcam do domowego wypieku chleba.

Będziemy potrzebować :
Z podanych proporcji upieczemy chleb o wadze około 700 g

400 g mąki pszennej typ 650
60 g mąki żytniej typ 720
320 g wody letniej
8 g soli
30 g jogurtu naturalnego
1 łyżeczka cukru
2 g drożdży instant

mąka do podsypania
folia spożywcza

foremka jakiej użyłam : 26 cm x 12 cm x 7 cm


Link do filmu z przepisem:   Chleb farmerski  



Przygotowanie :

Ciasto na chleb tym razem przygotuję ręcznie ale jeżeli chcemy to można użyć robota . W jednym jak i drugim przypadku kolejność przygotowania ciasta na chleb jest taka sama.
  1. Do miski wsypuję wszystkie składniki : mąkę pszenną , żytnią , sól , wodę , jogurt, cukier i drożdże i wyrabiam łyżką w misce.
  2. Ciasta nie wykładam na blat ponieważ jest dość luźne i trudno by było je wyrabiać na blacie bez podsypania dużej ilości mąki .

  3. Ciasto wyrabiam w misce około 8 minut – jeżeli używamy robota to wyrabiamy ciasto na wolnych obrotach, wyrobione ciasto jest dość luźne.

  4. Teraz miskę nakrywam folią spożywczą i odstawiam na 1 godzinę w ciepłe miejsce o temperaturze około 24 stopni.

po 60 minutach - składanie ciasta
  1. Ciasto wykładam na blat podsypany mąką, ciasto delikatnie rozciągam ( żeby się nie kleiło można oprószyć delikatnie mąką ) , jeden z brzegów łapię za rogi i składam do środka z drugiej strony robię tak samo żeby nałożyć je na łączenie poprzedniego złożenia.
  1. Boki ciasta składam też do środka tak żeby powstał pakuneczek ( składamy na kopertę ), złożone ciasto wkładam do miski łączeniami ciasta do dołu.
  1. Miskę z ciastem nakrywam folią spożywczą i odstawiam w ciepłe miejsce o temperaturze około 24 stopni tym razem na 2 godziny
Po 120 minutach
  1. Ciasto ponownie wykładam na blat i składam tak samo jak za pierwszym razem.
  2. Po złożeniu, ciasto zostawiam na blacie na 10 minut żeby odpoczęło, ciasto nakrywam ściereczką

Po 10 minutach – formowanie chlebka
  1. Ciasto na chleb odpoczęło teraz formuję je na wielkość foremki
  2. ciasto wkładam do foremki wyłożonej papierem do pieczenia nakrywam folią i ściereczką ( użyłam foremki dość wysokiej więc wiedziałam że ciasto nie wyrośnie tak wysoko żeby przykleić się do foli ale jeżeli używam niskiej foremki to najpierw nakrywam foremkę ściereczką a na nią kładę folię – robię tak dla tego ponieważ ciasto po wyrośnięciu przykleja się do foli i jest trudno ją zdjąć )
  1. Foremkę z ciastem na chleb odstawiam na 60 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
  2. Jeżeli mamy koszyczek do „ garowania „ ciasta to wkładamy je do niego i odstawiamy do wyrośnięcia po wyrośnięciu wybijamy na blachę i pieczemy
Pieczenie chleba
  1. Foremkę wstawiam do nagrzanego piekarnika do 230 stopni na drugą półkę od dołu i piekę w tej temperaturze 10 minut.
  2. Po 10 minutach zmniejszam temperaturę do 200 stopni i piekę jeszcze około 30 minut – piekarnik mam ustawiony na grzanie góra dół bez termoobiegu.

  3. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy chleb jest upieczony można wbić patyczek od szaszłyka i po wyjęciu jeżeli będzie suchy to znaczy że chlebek jest upieczony, a po wyjęciu z foremki jak stukamy w spód chlebka to powinien mieć taki pusty odgłos.

  4. W sumie piekłam chleb 10 minut w temperaturze 230 stopni i 30 minut w temperaturze 200 stopni

  5. Jeżeli gór zbyt ściemnieje można wyłączyć grzanie od góry i piec tylko na dolnym ogrzewaniu
Chleb domowy farmerski jest gotowy życzę udanego wypieku chleba .
Pozdrawiam Babcia Ewa














3 komentarze :

  1. Taki chlebek musi być pyszny, jeszcze do niedawna piekłam chlebek w opiekaczu do chleba, nastawiałam czas, że chlebek ma być na godz. 7 -mą rano, a jak wstawaliśmy to cały dom nim pachniał. Niestety opiekacz wysiadł. Ale patrzę na Twój chlebek i chyba taki zrobię. Mniam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ewunia...chlebek pierwsza klasa. I choć jestem leń, czasem się przełamuję i biorę za bardziej pracochłonne wypieki. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chlebek piękny, myślę, że zamiast drożdży mogłabym dać zakwas. Pewnie też by był taki ładny jak Twój.
    Pozdrawiam wiosennie!!!

    OdpowiedzUsuń

 
Copyright © 2014 UwagaBabciaPieczeChleb.