Nowe Przepisy

niedziela, 22 maja 2016

Przepis na Bułki Orkiszowe


Witam serdecznie
Tym razem zaproponuję przepis na wypiek domowych bułek orkiszowych. Ciasto jest proste w przygotowaniu, ja wyrabiam ciasto ręcznie ale możemy użyć do wyrobienia ciasta maszyny (robota). Bułki orkiszowe po upieczeniu są bardzo smaczne, puszyste (dokładnie widać to na końcu filmiku) i bardziej treściwe niż bułki ze sklepu bo nie są tak nadmuchane. Polecam wypróbować przepis i spróbować upiec takie bułeczki w domu.

Do przygotowania ciasta na bułki orkiszowe będziemy potrzebować:

500 g mąki orkiszowej pełno ziarnistej (użyłam mąki Melvit)
100 g mąki pszennej (typ 450, 500 lub 550)
400 ml letniego mleka
3 łyżki oleju
40 g drożdży świeżych
1,5 łyżeczki soli (około 15 g)
1,5 łyżeczki cukru (około 10 g)

dodatkowo bułki możemy posypać
siemieniem lnianym lub sezamem


Link do filmu z przygotowania: Bułki orkiszowe



Przygotowanie:
Najpierw przygotuję rozczyn:
Do miski rozkruszam drożdże , dodaję cukier ( przyśpieszy fermentację ) około 50 ml letniego mleka , jedną dużą łyżkę mąki orkiszowej.
Składniki w misce mieszam łyżką, miskę nakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na około 15 minut , rozczyn powinien stać się puszysty jak pianka.

Jeżeli w kuchni jest chłodno to miskę możemy wstawić do lekko nagrzanego piekarnika do około 30 stopni (wyłączyć grzanie ) i pozostawić rozczyn do wyrośnięcia.



Po 15 minutach :
Do gotowego rozczynu dodaję pozostałe składniki na ciasto: mąkę orkiszową, mąkę pszenną, mleko, olej, sól i mieszam łyżką, tak żeby składniki wstępnie się połączyły.
Następnie ciasto wykładam na blat lekko podsypany mąką (blat podsypuję mąką pszenną) i wyrabiam dłońmi przez około 4 minuty tak aby ciasto stało się gładkie, lśniące i nie kleiło się do dłoni. Jeżeli ciasto jest zbyt luźnie i jest ciężko je wyrabiać to podsypujemy blat większą ilością mąki i nadal wyrabiamy. Ciasta podczas wyrabiania nie naciskam zbyt mocno.

Wyrobione ciasto przekładam do miski lekko oprószonej mąką, nakrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, tak aby podwoiło swoją objętość – moje ciasto wyrastało około 50 minut.
Jeżeli w kuchni jest chłodno to miskę możemy wstawić do lekko nagrzanego piekarnika do około 30 stopni (wyłączyć grzanie ) i pozostawić ciasto do wyrośnięcia.

Końcowy etap przygotowania bułek orkiszowych :
Wyrośnięte ciasto wykładam na blat lekko podsypany mąką, rozciągam je dłońmi na prostokąt i formuję wałek.
Następnie wałek dzielę na 9 w miarę równych części, możemy ciasto podzielić na więcej części to zależy tylko od tego jakiej wielkości chcemy upiec bułki. Podzielone ciasto nakrywam ściereczką i pozostawiam na około 10 minut aby odpoczęło.

Po 10 minutach z każdego kawałka ciasta formuję bułkę, turlając kawałek ciasta na blacie (dokładnie to pokazałam na filmiku), uformowaną bułkę delikatnie spłaszczam od góry i układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Blachę nakrywam ściereczką i pozostawiam na około 15 minut aby bułki wyrosły.

Pieczenie bułek orkiszowych:
Przed pieczeniem bułki maluję zimną wodą i posypuję górę bułek siemieniem lnianym i sezamem.
Blachę wstawiam do nagrzanego piekarnika do 200 stopni na drugą od dołu półkę i piekę około 22 minut. Piekarnik mam ustawiony na grzanie góra dół nie używam termoobiegu.
Bułki po upieczeniu nakrywam ściereczką i odstawiam do wystudzenia.
Bułki orkiszowe są upieczone, można się częstować. Życzę udanego wypieku i smacznego.
Pozdrawiam Babcia Ewa  






8 komentarzy :

  1. Uwielbiam domowe pieczywo, ale nie przygotowywałam go jeszcze z mąki orkiszowej. Zazwyczaj stosuję pszenną graham :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto spróbować z mąką orkiszową są podobne do grahamek
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  2. :) fajnie przedstawiony przepis, dziękuję - wypróbuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi że przepis się podoba i życzę udanego wypieku
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  3. Te bułeczki wyglądają tak apetycznie, że od razu chce się je zjeść! Ja byłam wczoraj w jednej z moich ulubionych restauracji i jadłam obłędne pancakes i burgery. No i pomyślałam sobie, że można by było zrobić takie w domu tylko w zdrowej wersji i poszukać odpowiednich www z przepisami :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pani Ewo przepisy genialne bułeczki wyszły super. DZIEKUJE BEDE WSZYSTKIM POLECAĆ PANI STRONĘ I PRZEPISY POZDRAWIAM EWA

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że bułeczki się udały i smakowały.
      Bardzo dziękuję za tak miły komentarz i serdecznie pozdrawiam ♥

      Usuń

 
Copyright © 2014 UwagaBabciaPieczeChleb.